Translate site

Startsida Krokoms kommun

Kompostering

I dag får man lämna komposterbart- och brännbart avfall i samma sopkärl, mao det sker ingen separat hämtning av komposterbart avfall. Utredning pågår om att hämta komposterbart avfall separat.

Hemkompostering
Eftersom vi har en behovsanpassad renhållningstaxa, vilket betyder att man bara betalar för varje tömning av sopkärlet kan kompostering vara ett bra alternativ både ekonomiskt och miljömässigt.

Med hemkompostering minskar antalet tömningar av sopkärlet och följden blir en klart lägre renhållningskostnad för kunden och en lägre transportkostnad för hanteringen av avfallet.

Anmälningsplikt
För att få hemkompostera förmultningsbart köksavfall måste man först anmäla detta till Bygg- och miljökontoret i Krokoms kommun. Hämta blankett här.PDF

Anmälan är kostnadsfri för sökanden.

Uppdaterad 2012-04-11 av Ulla Eriksson
KROKOMS KOMMUN Offerdalsvägen 8, 835 80 Krokom
Tel. 0640-161 00 vxl (vardagar kl 08-16)  |  Fax 0640-161 05  |  E-post »