Välkommen till dia­log om Offer­dals utveck­ling

I samarbete med Offerdals byföreningar bjuder vi in dig som bor i Offerdalsbygden till dialog. Vi vill höra dina tankar och idéer, redan nu kan du bidra med synpunkter inför mötet. De tankar som kommer in blir ett viktigt underlag när vi ses och fortsätter samtalet tillsammans.

När: 18 november klockan 18.30–20.30
Var: Änge skola
Hur: Vi bjuder på fika. Ingen föranmälan krävs.

Nu har du som bor och verkar i Offerdal möjlighet att vara med och påverka områdets framtida utveckling. Krokoms kommun bjuder i samarbete med byföreningarna i Offerdal in till en medborgardialog där vi tillsammans diskuterar viktiga frågor för bygdens utveckling.

I samband med denna dialog introducerar vi ett nytt digitalt verktyg – Vocean – som gör det enklare för alla att komma till tals.

Vocean är ett digitalt verktyg som ger möjlighet för alla att dela sina tankar och idéer på ett enkelt sätt. Inför det första dialogmötet kan du via Vocean lämna dina synpunkter på tre frågor som rör Offerdals utveckling (se nedan). Det här är första gången vi använder Vocean i en medborgardialog, och vi hoppas att så många som möjligt vill testa att delta. Dina tankar blir ett viktigt underlag för mötet. Utifrån de svar som kommer in förbereder vi både informationspunkter och gruppdiskussioner.

Alla åsikter är lika viktiga, och det spelar ingen roll om du håller med andra eller inte. Varje perspektiv hjälper oss att förstå vad som är viktigt för Offerdals framtid.

Bidra redan nu – enkelt via Vocean
Vi har formulerat tre frågor som vi gärna vill att du svarar på. Dina svar är anonyma och blir ett värdefullt underlag till dialogen. Frågorna som vi skulle vilja ha dina tankar kring är:

  • Fråga 1: Vad ser du som Offerdals styrkor?
  • Fråga 2: Vad ser du som viktigast för Offerdals utveckling?
  • Fråga 3: Vad ser du som viktigast för att öka inflyttningen till Offerdal?

Här kan du svara på frågorna Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

För denna dialog använder vi oss samarbetsplattformen Vocean. Klicka på länken för att svara på de olika frågorna. När du har svarat kan du även gå in och se andras svar, ge tumme upp på de svar du håller med, samt se en AI-sammanfattning som uppdateras live.

Så här tänker vi oss processen

Möte 1: gemensamma utgångspunkter

Vid det första dialogmötet presenteras de tankar och idéer som kommit in via Vocean. Deltagarna får möjlighet att diskutera dessa i mindre grupper tillsammans med kommunens tjänstepersoner och politiker.

Mötet kommer sannolikt att resultera i nya frågor och synpunkter som kommunen tar med sig hem för vidare arbete inför nästa dialog.

Möte 2: återkoppling och prioritering

Vid det andra dialogmötet återkopplar kommunen på det som kommit fram i den första dialogen. Tillsammans går vi igenom vad som hänt sedan sist och fördjupar oss i de frågor som bedöms som mest angelägna.

Här får deltagarna också möjlighet att vara med och prioritera vilka utvecklingsfrågor som är viktigast att arbeta vidare med. Syftet är att enas om en gemensam bild av vad som är mest betydelsefullt för Offerdals utveckling.

Möte 3: resultat och avslut

Vid det tredje och avslutande dialogmötet, som vi planerar till mars 2026, summerar vi vad som blivit resultatet av medborgardialogen. Kommunen redovisar vad som har gjorts utifrån de prioriterade frågorna, och tillsammans reflekterar vi över hur arbetet kan fortsätta framåt.

Tid och plats

Tid: 18 november 2025 klockan 18.30-20.30

Plats: Änge skola

Typ av aktivitet: Dialogmöte