På agendan för kvällen stod information om hur kommunen har tagit hand om inspelen från tillfälle två i februari. Tre områden har legat till grund för diskussionerna:
- allaktivitetshallen i Änge
- dialog närsamhälle och kommunen
- inflyttning/boende/näringsliv
Ta del av anteckningarna från mötet via länken nedan. Via etiketten Offerdal hittar du samtliga möten som har hållits i serien inklusive anteckningar (18 november 2025, 12 februari 2026).
Bakgrund
Det första mötet hölls den 18 november. Inför det första dialogmötet fanns det möjlighet att lämna synpunkter på tre frågor som rör Offerdals utveckling: Vad ser du som Offerdals styrkor, Vad ser du som viktigast för Offerdals utveckling samt Vad ser du som viktigast för att öka inflyttningen till Offerdal.
De inspel vi fick in fungerade som ett underlag för mötet den 12 februari då tre ämnen stod på schemat för gruppdiskussioner: allaktivitetshallen i Änge, dialog närsamhälle och kommunen samt inflyttning/boende/näringsliv.
Här hittar du anteckningarna från mötet den 14 april